انواع لوگو

برای صاحبان مشاغل کوچک، تعیین نوع لوگوی مناسب گامی مهم در سفر کارآفرینی است. لوگوی متناسب، انتقال یک ایده از روی کاغذ به یک شرکت رو به رشد را نشان می‌دهد. به طور طبیعی، ممکن است فشار زیادی برای ایجاد یک لوگوی عالی احساس کنید، اما در اینجا ما به رفع بخشی از این استرس کمک خواهیم کرد. به این منظور، شما را با انواع لوگو آشنا می‌کنیم و در پایان، راهکارهایی برای انتخاب بهتر به شما ارائه خواهیم کرد.

لوگو چیست؟

لوگو، بخشی از تصویر بزرگتر نام تجاری است. اصطلاح “لوگو” اغلب به عنوان یک نشانه برای تعریف هر چیزی که یک شرکت برای نمایش بصری برند خود، طراحی کرده است، استفاده می‌شود. اما در مورد طراحی لوگو دو دسته اصلی وجود دارد:

  • لوگوهایی که فقط از متن تشکیل شده‌اند
  • لوگوهایی حاوی متن و نماد

در دو دسته کلی، پنج نوع اصلی لوگو وجود دارد که هر کدام، نقاط قوت و ویژگی‌های طراحی منحصر به فرد خود را دارند. بسته به عوامل مختلفی مانند طول نام شرکت، نوع صنعت و مشتریان بالقوه، یکی از انواع لوگو، ممکن است برای شما بهتر از انواع دیگر کار کند.

هر نوع لوگو می‌تواند هدف متفاوتی داشته باشد، اما سبک‌های خاصی در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند؛ به‌ویژه با وجود کسب‌وکارهای بیشتری که منحصراً آنلاین هستند.

لوگو چیست؟انواع لوگو

اغلب اوقات، لوگوها بین حالت کلامی و صرفاً بصری عمل می‌کنند. انواع لوگو شامل موارد زیر است:

1. وردمارک/لوگوتایپ (wordmarks)

کلاسیک‌ترین و خالص‌ترین شکل لوگو، وردمارک است که گاهی به عنوان لوگوتایپ نیز شناخته می‌شود. این نوع لوگو، تنها شامل نام شرکت است. انتخاب این نوع لوگو، به نام شرکت بستگی دارد. برای شرکت‌هایی که نام‌های کوتاه دارند، معمولاً طراحی لوگوی وردمارک را انتخاب می‌کنند. اگر نام یک شرکت دارای دو کلمه باشد، می‌توان آنها را برای صرفه‌جویی در فضا انباشته کرد.

بدون نمادها یا تصاویر، کلمه به محوریت تبدیل می‌شود و نام شرکت به نقطه عطف بصری برند تبدیل خواهد شد. برای درک بهتر این موضوع، به نمونه‌های معروفی مانند کوکاکولا، گوگل و نیویورک تایمز فکر کنید. اما حتی بدون تصویرسازی، در انتخاب فونت، رنگ، ویژگی‌های کاراکتر، فاصله‌ها و شکل‌ها، فضای زیادی برای خلاقیت وجود دارد.

نحوه استفاده از لوگوهای وردمارک

نکته خوب در مورد لوگوهای وردمارک، این است که به راحتی در رسانه‌ها اعمال می‌شوند و بدون پیچیدگی، تشخیص نام شرکت را بهبود می‌دهند. برای شرکت‌ها معمول است که لوگوی وردمارک خود را به یک حرف اول یا مونوگرام کوتاه کنند. در ادامه معرفی انواع لوگو، لوگوهای مونوگرام را توضیح خواهیم داد.

نمونه لوگو وردمارک2. لوگوی مونوگرام(monogram)

اگر نام شرکت شما کوتاه نیست، یک لوگوی مونوگرام، انتخاب مناسب‌تری برای شماست. لوگوی مونوگرام شامل یک تا چهار حرف است که معمولاً حروف اول یا حرف اول یک شرکت است. به جای یک نماد سنتی استفاده می‌شود و هویت یک شرکت را به تصویری چشم‌نواز تبدیل می‌کند. البته حروف اول، به بخش کلیدی لوگو تبدیل می‌شود. در طراحی شما، آنها باید خوانا و در عین حال به یاد ماندنی باشند. اگر شما یک برند تازه وارد هستید، نام کامل شرکت را در زیر لوگو قرار دهید تا به رسمیت شناخته شوید. این تاکتیک زمانی رایج است که برندها شروع به فعالیت می‌کنند.

نحوه استفاده از لوگوهای مونوگرام

حروف و مونوگرام‌ها، معمولاً از نظر ماهیت فشرده‌تر از لوگوهایی هستند که شامل یک تصویر هستند و در فضاهای کوچک به ویژه مربع‌ها خوب به نظر می‌رسند. اما از آنجایی که این نوع لوگوها تنها بر متن تکیه می‌کنند، شما باید انرژی خود را بر روی انتخاب فونت مناسب متمرکز کنید. لوگوی شما باید به راحتی خوانده شود، اما متمایز و جذاب باشد. HBO و مک‌دونالدز را به عنوان نمونه‌های قابل توجه در نظر بگیرید.

همانطور که قبلا در معرفی انواع لوگو ذکر شد، برای فضاهای کوچکتر مانند فاویکون‌های وب‌سایت، برنامه‌ها و تصاویر نمایه رسانه‌های اجتماعی، استفاده از نسخه تک‌گرام یا حروف نشان‌واره وردمارک غیرمعمول نیست. برای تقویت شناخت برند، باید مطمئن شوید که فونت در هر دو نسخه یکسان است.

فاویکون یک تصویر (آیکون) گرافیکی است که با یک صفحه وب خاص و یا وب سایت مرتبط است.

نمونه لوگوی مونوگرام3. لوگوی ‌ترکیبی(combination mark)

یک کلمه یا حرف با یک نماد که اغلب به آن نشانگر نامیده می‌شو، چیزی است که یک لوگو‌ی ترکیبی را تشکیل می‌دهد. این رایج‌ترین نوع طراحی لوگو است که تا حدی به دلیل انعطاف‌پذیری آن است. شما می‌توانید از نماد این لوگو به تنهایی (مثلاً در عکس‌های نمایه رسانه‌های اجتماعی یا فاویکون‌ها) یا فقط از علامت کلمه یا حروف در صورت نیاز استفاده کنید.

با لوگوی ‌ترکیبی، یک نماد می‌تواند در کنار، بالا، پایین یا داخل متن ظاهر شود. حتی گاهی اوقات می‌تواند نشان دهنده یک حرف در نام شرکت باشد. نماد یک عنصر شناسایی برند شماست و می‌تواند انتزاعی یا تحت اللفظی باشد.

نحوه استفاده از لوگوهای‌ترکیبی

شرکت‌هایی که در ایجاد هویت برند قوی با طراحی لوگوی ‌ترکیبی موفق هستند، ممکن است به ناچار به دنبال ساده‌سازی لوگوی خود باشند. در بین انواع لوگو، لوگوهای‌ترکیبی برای کسب و کارهای جدیدی که نیاز به شناسایی برند دارند، انتخاب بهتری هستند. در نهایت، علامت ‌ترکیبی، یک راه مطمئن برای ایجاد یک لوگوی سازگار برای استفاده در رسانه‌هاست. به این فکر کنید که چگونه شرکت‌های بزرگی مانند آدیداس و تاکو بل از این قالب در سراسر کانال‌ها استفاده می‌کنند.

نمونه لوگوی ترکیبیاکنون که سه نوع اصلی لوگو را پوشش دادیم، در مورد سه نوع لوگوی کمتر رایج صحبت خواهیم کرد.

4. لوگوی علامت تجاری / نماد / نشان علامت تصویری(brand mark)

لوگوی علامت تجاری یک تصویر یا نماد مستقل است. این علامت می‌تواند تصویری باشد، یک شی واقعی را نشان دهد یا یک نشانگر یک شکل انتزاعی باشد.

این نوع لوگو شامل نام شرکت نمی‌شود، که خطر بزرگی برای کسب‌وکار جدیدی است که می‌خواهد نامش قابل مشاهده باشد. لوگوهای علامت تجاری برای برندهایی که قبلاً به رسمیت شناخته شده هستند، بهترین هستند.

درست مانند زمانی که برای نام شرکت صرف کرده‌اید، نوع تصویری که در لوگوی مارک تجاری استفاده شده است باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. این علامت، در مورد شرکت شما چه می گوید؟ آیا این بازتاب مستقیم نام شرکت است یا چیزی انتزاعی‌تر؟ آیا احساس یا معنایی را به مشتری بالقوه منتقل می‌کند؟

نحوه استفاده از لوگوی علامت تجاری

اگر ایده لوگوی علامت تجاری را دوست دارید، اما مطمئن نیستید که انتخاب درستی است، در انواع لوگو، لوگوی ‌ترکیبی را انتخاب کنید. این نماد می‌تواند به‌عنوان یک نماد مستقل برای برنامه‌های خاص، مانند تصاویر نمایه رسانه‌های اجتماعی یا فاویکون‌های وب‌سایت استفاده شود.

نمونه لوگو برندمارک5. لوگوی نشان (emblem mark)

یکی از قدیمی‌ترین اشکال لوگو، نشان است. عناصر لوگوی نشان شامل متنی به سبک قدیمی در داخل یک قالب(اغلب یک دایره یا شکل دیگر) است. برای روشن شدن موضوع، به نشان‌ها و مهرها فکر کنید. لوگوهای نماد به جای تایپوگرافی، به عنوان یک تصویر منسجم در نظر گرفته می‌شوند.

این نشان می‌تواند اعتبار یا ظرافت را نشان دهد که اغلب مناسب برندهایی‌ست که سابقه طولانی دارند. اما این نوع لوگو نیز کمتر تطبیق پذیر است، به خصوص زمانی که برای کسب و کارهای آنلاین استفاده شود. لوگوهای نشان معمولاً پیچیده هستند، بنابراین برای استفاده در رسانه‌های اجتماعی یا کارت‌های ویزیت کوچک‌تر می‌شوند.

نحوه استفاده از لوگوهای نماد

در بین انواع لوگو، لوگوهای نشان، به دلیل شکلشان، تصاویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی شگفت انگیزی را ایجاد می‌کنند. آنها همچنین وقتی تقریباً روی هر چیزی چاپ می‌شوند عالی به نظر می‌رسند. از لباس گرفته تا برچسب با این نوع لوگو، بسیار زیبا خواهند شد.

نمونه لوگوی نشان6. لوگوی شخصیت مصور(mascot logo)

این نوع لوگو، شامل یک شخصیت مصور است که به عنوان سفیر یک برند عمل می‌کند. این نوع لوگوها اغلب مفرح و دوستانه هستند و به مخاطبان شخصیتی می‌دهند که با آنها ارتباط برقرار کنند. شما اغلب لوگوهای شخصیت را می بینید که به دلیل ماهیت جذاب آنها در برند‌های مخصوص کودکان استفاده می‌شود.

شرکت‌های خدماتی، برندهای مواد غذایی و تیم‌های ورزشی از کاربران فوق‌العاده این لوگوتایپ‌ها هستند. اما اخیراً، شاهد روندی بودیم که برنامه‌ها و برندهای فناوری، بیشتر شخصیت‌های متحرک را برای انسانی کردن برندهای خود به کار می‌گیرند.

نحوه استفاده از لوگوی شخصیت مصور

اگر به دنبال تزریق حس زندگی و شخصیت به برند خود هستید، در بین انواع لوگو، یک لوگوی شخصیت مصور انتخاب کنید. شخصیت‌ها می‌توانند برای داستان‌گویی و همچنین انیمیشن‌سازی عالی باشند. اگر یک برنامه ایجاد و یا یک شرکت فناوری راه اندازی کرده‌اید، از شخصیتها می‌توانید برای آموزش، ایجاد هیجان و درگیری کاربران با ابزارهای شما استفاده کنید.

لوگوی شخصیت مصورانتخاب نوع مناسب لوگو

به یاد داشته باشید که لوگوی شما، هم به صورت دیجیتالی و هم فیزیکی مورد استفاده خواهد بود. این به اندازه‌های مختلف مقیاس می‌شود، روی کاغذ چاپ می‌شود و به عنوان یک عکس نمایه آپلود می‌شود. به همین دلیل است که برای برندها، بسیار رایج است که طرح‌هایی با و بدون نماد (یا مونوگرام) ایجاد کنند تا هر دو را آماده داشته باشند.

این عمل به ویژه در عصر رسانه‌های اجتماعی، جایی که باید از لوگو در کانال‌های دیجیتال استفاده شود، محبوب است. اگر نام شرکت طولانی‌تری دارید، همیشه در یک فضای کوچک مانند عکس نمایه مربعی کار نمی‌کند. یک نسخه مونوگرام یا فقط نماد می‌تواند طراحی شما را سازگارتر کند. هر نوع لوگویی که انتخاب می‌کنید، طراحی آن، باید اثری از برند شما به جا بگذارد.

شما برای طراحی انواع لوگو، می‌توانید با کارشناسان ثبت علوی به شمار 02188828008 تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =