اظهارنامه ثبت شرکت

یکی از اوراقی که در ثبت شرکت ها حائز اهمیت می باشد اوراق اظهارنامه است که این اوراق مربوط به شرکت های سهامی خاص و عام می باشد.

اظهارنامه ها را میتوان جز اوراق بهادر و سند ثبت شرکت دانست.در اظهارنامه ها باید تاریخ درج شود و همچنین سهامداران و بازرسین شرکت نیز آن را  به امضا برسانند.

در مورد لیست سهامدارن که در اظهارنامه آورده می شود بایستی گفت تنها لیست سهامداران اولین بار و آخرین بار در آن ها درج می شود.


شرکت نامه و اظهارنامه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

امروزه به وسیله شرکت نامه تنها متوجه خواهیم شد که شرکت از چه نوعی می باشد و در قانون نیز شرکت نامه دیگر وجود ندارد و جایگزین اش  اظهارنامه و اساسنامه می باشد.امروزه شرکت نامه ها به عنوان پیمان جمعی مورد استفاده قرار می گیرند.

چگونگی تاسیس شرکت و ارائه اظهار نامه

در صورتی که شرکت سهامی عام باشد، بنیان گزاران آن باید تعهد دست کم 20 درصد از سرمایه شرکت را  انجام دهند. لازم به ذکر است 35 درصد از سرمایه شرکت نیز باید در یک حساب بانکی به نام شرکتی که تاسیس شده به عنوان سپرده قرار بگیرد.

برای ثبت شرکتی که در تهران باشد بایستی اظهارنامه به علاوه اساسنامه و همچنین اعلامیه پذیره نویسی سهام مربوطه به مرجع قانونی که اداره ی ثبت شرکت ها می باشد ارائه شود.توجه داشته باشید که اسناد مذکور بایستی توسط موسسین امضا شود.

در صورتی که ثبت شرکت در شهرستان ها باشد باید به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کرد و مدارکی که در بالا گفته شد را به آن ها ارائه کرد.

اظهارنامه در شرکت های سهامی

اظهارنامه به عنوان تنها سندی محسوب می شود که نام سهامداران در آن قید می شود همچنین در صورتی که  نقل وانتقال سهام انجام شود لازم نیست که در دفاتر شرکت به ثبت برسد. طبق قانون به عنوان اوراق بهادار و اسناد ثبت شرکت به حساب می آید.

اظهارنامه ها به دو صورت می باشند اظهارنامه ای که شامل تاسیس شرکت بوده و دیگری برای افزایش سرمایه که هر کدام شرایط خاص خود را دارند.لازم به ذکر است اظهارنامه ای که برای ثبت شرکت ها به کار می رود نوعی اعلامیه محسوب می شود.

اظهارنامه ثبت افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

در این نوع اظهارنامه مبلغ افزایش سرمایه و مقدار نقد و غیر نقد آن باید نوشته شود. همچنین مبلغ سرمایه قبل از افزایش نیز باید مکتوب شود.در پایان نام سهامداران،نوع سهام و تعداد سهام شان قید می گردد.این اظهارنامه بایستی به امضای تمام اعضای هییت مدیره برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =