اظهارنامه ثبت شرکت

یکی از اوراقی که در ثبت شرکت‌ها حائز اهمیت است، اوراق اظهارنامه است. این اوراق مربوط به شرکت‌های سهامی خاص و عام هستند. اظهارنامه‌ها را می‌توان جزء اوراق بهادار و سند ثبت شرکت دانست. در اظهارنامه‌ها باید تاریخ درج شود و همچنین سهامداران و بازرسین شرکت نیز آن را به امضا برسانند. در مورد لیست سهامدارن که در اظهارنامه آورده می‌شود، می‌توان گفت تنها لیست سهامداران اولین بار و آخرین بار در آن‌ها درج می‌شود.


شرکت‌نامه و اظهارنامه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

امروزه به وسیله شرکت‌نامه تنها متوجه خواهیم شد که شرکت از چه نوعی است. در قانون نیز شرکت‌نامه دیگر وجود ندارد و جایگزینش اظهارنامه و اساسنامه هستند. امروزه شرکت‌نامه‌ها به عنوان پیمان جمعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چگونگی تاسیس شرکت و ارائه اظهارنامه

در صورتی که شرکت سهامی عام باشد، بنیان‌گذاران آن باید تعهد دست کم 20 درصد از سرمایه شرکت را  انجام دهند. لازم به ذکر است 35 درصد از سرمایه شرکت نیز باید در یک حساب بانکی به نام شرکتی که تاسیس شده، به عنوان سپرده قرار بگیرد.

برای ثبت شرکتی که در تهران است،باید اظهارنامه به علاوه اساسنامه و همچنین اعلامیه پذیره‌نویسی سهام مربوطه به مرجع قانونی که اداره‌ی ثبت شرکت‌ها است، ارائه شود. توجه داشته باشید که اسناد مذکور باید توسط موسسین امضا شوند.

در صورتی که ثبت شرکت در شهرستان‌ها باشد باید به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه و مدارکی که در بالا گفته شد را به آن‌ها ارائه کرد.

اظهارنامه در شرکت‌های سهامی

اظهارنامه به عنوان تنها سندی محسوب می‌شود که نام سهامداران در آن قید می‌شود. همچنین در صورتی که نقل وانتقال سهام انجام شود لازم نیست که در دفاتر شرکت به ثبت برسد. طبق قانون به عنوان اوراق بهادار و اسناد ثبت شرکت به حساب می‌آید.

اظهارنامه‌ها به دو صورت هستند. اظهارنامه‌ای که شامل تاسیس شرکت است و اظهارنامه‌ای که برای افزایش سرمایه است. هر کدام از این موارد، شرایط خاص خود را دارند. لازم به ذکر است اظهارنامه‌ای که برای ثبت شرکت‌ها به کار می‌رود، نوعی اعلامیه محسوب می‌شود.

اظهارنامه ثبت افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

در این نوع اظهارنامه مبلغ افزایش سرمایه و مقدار نقد و غیر نقد آن باید نوشته شود. همچنین مبلغ سرمایه قبل از افزایش نیز باید مکتوب شود. در پایان نام سهامداران،نوع سهام و تعداد سهام آن‌ها قید می‌گردد. این اظهارنامه باید به امضای تمام اعضای هییت مدیره برسد.

 

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و به منظور دریافت مشاوره رایگان با شماره 02188828008 تماس بگیرید و از خدمات شرکت ثبت علوی بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =