انحلال شرکت از ثبت شرکت، پیچیده تر است.

انحلال شرکت به معنای گذاشتن نقطه در پایان کار رسمی یک شرکت ثبت شده است.

تصمیم برای ثبت انحلال شرکت، مانند تمام موضوعات مربوط به اساسنامه شرکت، باید با توافق همه شرکا و امضای صورت جلسه با موضوعیت انحلال شرکت توسط آن ها و هیئت رئیسه توسط واحد مربوطه در سازمان ثبت شرکت ها ثبت و تایید شده و با چاپ آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار، به اطلاع عموم و سهامداران برسد.

مراحل انحلال، بعد از تایید و امضای صورت جلسه انحلال شرکت، معمولا پروسه ای است که حدود ده روز کاری الی دو هفته، زمان می برد.

انحلال شرکت به معنای عدم فعالیت رسمی و حقوقی شرکت ثبت شده با آن هویت و نام و شرکا و اعضایی که در سازمان ثبت شرکت ها رسما و مستندا قابل استعلام است.

برخی به اشتباه هنگام جستجو در مورد مراحل پایان دادن رسمی به فعالیت برای شرکت، از عبارت “انهلال شرکت” استفاده می کنند که چنین واژه ای وجود نداشته و اتمام فعالیت و به خاتمه رساندن کاری با واژه انحلال معنا می شود.

انحلال شرکت، نیاز به چه مقدماتی دارد؟

به یاد داشته باشید که با انحلال شرکت، مدیر و هیئت رئیسه شرکت دیگر هیچ سمتی نخواهند داشت.انحلال برای شرکت های رسمی و حقوقی معنا دارد. با ثبت انحلال، دارایی های شرکت میان شرکا به نسبت سهم، تقسیم می شود.

شکل 1: پایان دادن به فعالیت رسمی شرکت

شکل 1: پایان دادن به فعالیت رسمی شرکت

دلایل انحلال شرکت

  • انحلال ممکن است با اراده و توافق همه شرکا تصمیم گرفته شود.

گاهی هنگام ثبت یک شرکت، زمان مشخصی برای پایان شراکت، مقرر می گردد و در این صورت وقتی زمان شراکت طبق اساسنامه، به موعد تعیین شده برسد، باید برای ثبت انحلال، اقدام شود. که البته این مورد نیز، در ذیل انحلال شرکت با توافق و اراده شرکا طبقه بندی می شود. اما اگر قرار بر این باشد که زودتر از تاریخ مقرر، شراکت به پایان برسد، با توافق تمام شرکا، با ثبت تغییر اساسنامه به صورت رسمی، امکان تغییر و پیش انداختن تاریخ اتمام شراکت، وجود دارد.

  • انحلال به اراده یکی از شرکا

حق فسخ شراکت، یک حق سلبی است و نه ایجابی؛ یعنی اگر هیچ تاریخی برای فسخ شراکت در اساسنامه ثبت نشده باشد، به اراده و خواست یکی از شرکا با فسخ شراکت نامه، می تواند موجب منحل شدن شرکت گردد که البته این مورد، شرایط مشخصی دارد و اگر حق فسخ در اساسنامه از شریک یا شرکا سلب شده باشد، حق چنین تصمیمی برای شرکا وجود نخواهد داشت. پس حق فسخ نیاز به ثبت ندارد اما سلب حق فسخ باید در اساسنامه ثبت شود و در صورت عدم ثبت صلب فسخ، حق فسخ به جا و قابل استناد و اجرا است.

  • گاهی فوت یکی از شرکا، عاملی است برای توقف فعالیت رسمی شرکت.
  • برخی دلایل موجه که باید به تایید اداره ثبت شرکت ها برسد، می تواند موجب توقف فعالیت مجموعه گردد؛ از این جمله می توان به از بین رفتن بودجه اقتصادی و ورشکستگی شرکت، اشاره نمود.
  • همانطور که فوت و نبود حضور یکی از شرکا در مجموعه دلیلی است برای انحلال رسمی شراکت، برخی از شرایطی نیز که برای یک یا چند تن از شرکا پیش می آید نیز علت انحلال خواهد بود.

به هر حال، هر دلیلی که پشت چنین تصمیمی باشد، اگر به امضای شرکا نرسد، قابل ثبت نخواهد بود.

شکل 2:فسخ شراکت

 

ثبت علوی جزئیات و روند ثبت انحلال شرکت را برای مراجعین خود، شرح می دهد.

هر یک از دلایل و موارد مذکور شرایط و تبصره های مشروحی دارد که موسسه حقوقی ثبت علوی در این رابطه به ارائه مشاوره رایگان آنلاین و تلفنی می پردازد و علاوه بر این، مشاورین و وکلای ثبت علوی با تخصص و تجربه خود، مراحل انحلال رسمی شرکت مبتنی بر دلایل مذکور را پیگیری می کنند.

ثبت درخواست انحلال شرکت

درخواست ثبت انحلال شرکت ممکن است بر مبنای جبر باشد یا اختیار.

از جمله اجبارات ایجابی برای انحلال می توان به این مورد پرداخت که هدف اولیه ای که شرکت در هنگام ثبت، به استناد آن ایجاد شده، به سرانجام رسیده باشد و دلیلی برای ادامه فعالیت شرکت، مستند نگردد. به یاد داشته باشید، احقاق هدف نهایی شرکت برای انحلال آن، با انقضای فعالیت شرکت که پیش تر به آن اشاره گردید، فرق دارد.

توافق شرکا برای خاتمه دادن به فعالیت شراکتی تحت شرکت ثبت شده نیز همان درخواست اختیاری برای ثبت انحلال است.

شکل 3: پایان کار یک شرکتشکل 3: پایان کار یک شرکت

 

مراحل انحلال شرکت

اگر شرکت از نوع سهامی عام باشد که بخشی از سهامداران آن را مردم به واسطه سرمایه گذاری تشکیل دهند، نیاز است که یک جلسه علنی و عمومی فوق العاده با موضوعیت ثبت انحلال، همراه با فراخوان عمومی برگزار گردد.

برای شرکت با مسئولیت محدود که میان چند شریک با سرمایه گذاری داخلی شکل گرفته، برگزاری جلسه با حضور شرکا و هیئت رئیسه و مدیر شرکت، کافی است.

پس از امضای صورت جلسه در پایان جلسه مذکور، از طرف تمام شرکا و با اطلاع همه سرمایه گذاران و سهامداران، و تعیین نماینده شرکت و مدیر تصفیه برای مراحل پس از انحلال، می توان درخواست منحل شدن شرکت را به اداره ثبت همراه با پرداخت هزینه ثبت، ارائه کرد.

پس از تایید درخواست از جانب واحد ثبتی، مجوز درج و نشر آگهی را از این واحد دریافت داشته و انحلال رسمی شرکت را از طریق چاپ آگهی در روزنامه به اطلاع عموم می رسانند.

مدیر تصفیه و نماینده شرکت به مدت ده سال پس از ثبت انحلال رسمی شرکت، مسئول سرو سامان دادن به بدیهی ها و مطالبات شرکت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت انحلال شرکت بر اساس نوع شرکت

مدارک لازم برای انحلال شامل صورت جلسه امضا شده توسط شرکا و هیئت رئیسه شرکت است.

شکل 4: نماینده شرکت پیگیر امور مالی پس از انحلال است.شکل 4: نماینده شرکت پیگیر امور مالی پس از انحلال است.

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود:

به انضمام صورت جلسه امضا شده، در صورتی که مدیر تصفیه و نماینده شرکت، یکی از شرکا نیست، باید مدارک هویتی و کپی شناسنامه او نیز در مدارک، همراه با اصل آخرین روزنامه و اصل دعوتنامه از شرکا لحاظ گردد.

شرکت سهامی عام:

مانند مدارک مورد نیاز برای ثبت انحلال رسمی شرکت با مسئولیت محدود است، با این تفاوت که باید اصل آگهی منتشر شده برای دعوت از سهامداران عمومی در روزنامه های کثیرالانتشار در میان مدارک قرار داده شود.

مدارک انحلال رسمی شرکت تضامنی:

به انضمام صورت جلسه امضا شده، باید اسناد ثبت شرکت همراه با شناسنامه تمام شرکا در مدارک باید موجود باشد.

به یاد داشته باشید که شرکای شرکت تضامنی، تا پیش از تصفیه کامل بدیهی ها و مطالبات شرکت، حق تقسیم و استفاده از دارایی های شرکت را ندارند.

شکل 5: شراکت پایان یافته باید ثبت شود.

شکل 5: شراکت پایان یافته باید ثبت شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 3 =