تفاوت ثبت برند و ثبت شرکت

در این مقاله قصد داریم که به تفاوت های ثبت برند و ثبت شرکت بپردازیم. اینکه چه تفاوت هایی باعث می شود که روند زمانی و هزینه ای این دو نوع ثبت با یکدیگر متفاوت باشد. پس در ادامه با ثبت علوی همراه باشید.

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری، ثبت مالکیت معنوی تحت قانون علامت تجاری است . ثبت برند تجاری ،مالکیت معنوی، حقوق استفاده انحصاری از برند تجاری ثبت شده و حمایت قانونی در صورت نقض علامت تجاری را فراهم می کند. کلمات، شعارها، نام های تجاری، اعداد و موارد دیگر می توانند به عنوان برند تجاری ثبت شوند.

ثبت شرکت

شرکت نهادی است که تعهدات قانونی خود را دارد. اگر تصمیم گرفته اید که ساختار شرکتی مناسب تجارت شما باشد، باید آن را به عنوان یک شرکت ثبت کنید. شرکت نوعی ساختار تجاری است. مسئولیت های قانونی، مالی و نگهداری سوابق یک شرکت در مقایسه با سایر ساختارهای تجاری متفاوت است، بنابراین مهم است که بدانید چه چیزی در این امر دخیل است.

اولین تفاوت ثبت برند و ثبت شرکت

ثبت برند تجاری ثبت مالکیت معنوی است، اما ثبت شرکت ایجاد یک شخصیت حقوقی جداگانه است. ثبت برند تجاری می تواند حقوق قانونی استفاده انحصاری از یک علامت را تحت کلاس علامت تجاری که تحت آن ثبت شده است را فراهم کند. همچنین یک شرکت می تواند چندین برند تجاری را ثبت کند.

ثبت شرکت علوینام شرکت ها و علائم تجاری

دومین تفاوت ثبت برند و ثبت شرکت

همه شرکت ها یک نام دارند، اما بسیاری از آنها دارای یک یا چند برند تجاری هستند. نام شرکت باید یافتن مشاغل خاص شما را برای مشتریان و دیگران آسان کند. این نام باید این امکان را ایجاد کند که شرکت شما از سایر شرکت ها، انجمن ها و علائم تجاری متمایز شود. شما می توانید نام شرکت خود را به روش های مختلفی بسازید. مهم است که به خاطر داشته باشید که نام باید به عنوان یک نام شرکت درک شود. همچنین باید با قوانینی که در مورد نام شرکت اعمال می شود مطابقت داشته باشد.

برند تجاری به طور معمول نام تجاری یا آرم شرکت است

 داشتن نام یا نشان منحصر به فرد به یاد ماندنی بسیار مهم است تا مشتریان شما بتوانند به راحتی تجارت شما را در میان رقبای خود شناسایی کنند.

برند تجاری وجه تمایز محصولات یا خدمات شرکت شماست و شما را از رقبا متمایز می کند. به عنوان مثال، برند تجاری ممکن است از یک یا چند کلمه، یک نماد گرافیکی، یک محصول، یک بسته بندی یا صداها و ملودی ها تشکیل شده باشد. ممکن است استفاده از کلمات تخیلی در انتخاب برند تجاری برای شما سودمند باشد، این احتمال را افزایش می دهد که برند تجاری شما منحصر به فرد باشد و در خطر اشتباه گرفتن با علامت تجاری شخص دیگری نباشد. علامت تجاری راهی برای شما و شرکت شما برای ایجاد شناخت و ارزش افزوده در بین مشتریان است.

ثبت برند تجاری مزایای زیادی دارد، حق انحصاری مارک تجاری را به شما می دهد و می تواند ارزش شرکت شما را افزایش دهد و موقعیت واضح تری در بازار می تواند منجر به تجارت بهتر شود.

استفاده از نام تجاری محدودیت زمانی ندارد، به جز محدودیت هایی که ممکن است در سطح محلی تنظیم شود.حفاظت از علامت تجاری محدود به 10 سال است و چنانچه بعد از این مدت نام برند خود را طی حداکثر 6 ماه تمدید نکنید قابل انتقال به دیگری خواهد بود.

اطمینان از منحصر به فرد بودن نام برند و کسب حق قانونی

با ثبت برند تجاری، اطمینان حاصل می کنید که علامت تجاری شما با سایر علائم تجاری ثبت شده مشابه نیست. اگر به طور تصادفی نام یا علامت تجاری شخص دیگری را نقض کنید، ممکن است توسط صاحب علامت تجاری ثبت شده مورد شکایت واقع شوید و ممکن است مجبور شوید هزینه های حقوقی و جریمه ها را پرداخت کنید و همچنین از کلیه سودهای دریافت شده تحت برند ثبت نشده صرف نظر کنید.

همچنین ممکن است به صاحب علامت ثبت شده خسارت پرداخت کنید. اگر مجبور شوید بایستی نام شرکت خود را تغییر دهید یا لوگوی جدیدی ایجاد کنید، حتی به دلیل بازاریابی جدید، پول بیشتری را از دست خواهید داد. همچنین ممکن است در اثر سردرگمی محصول یا هویت خود، مشتریان خود را از دست دهید.

ثبت علامت تجاری تضمین می کند که سایر شرکت ها دارای علامت تجاری مشابه نخواهند بود و به شرکت شما حق انحصاری فعالیت و بازاریابی با برند تجاری گفته شده را می دهد.

علامت تجاری شما همچنین می تواند حق برخورد قانونی با هر کسی که آن را نقض کند، فراهم کند.

مزیت بزرگ شرکت های ثبت شده

بیشتر مشاغل بزرگ ، ترجیح می دهند تجارت را با یک شرکت ثبت شده انجام دهند تا یک نهاد تجاری ثبت نشده. از این رو ، ثبت شرکت می تواند کسب و کار را واجد شرایط مطابق با معیارهای خریدار ، شرکت در مناقصه ها و مطابق با شرایط مختلف تعیین شده توسط خریداران یا مشتریان کند.

ایجاد اعتبار

 به ویژه در برابر مشتری هایی که هرگز با آن ها تجارت نکرده اید بسیار دشوار است. ثبت شرکت  به مشتریان بالقوه شما اطمینان می دهد که با یک مجموعه معتبر کار می کنند. اگر تجارت شما بصورت آنلاین است و شما این امکان را دارید که مشتریان قبل از ارائه کالا یا خدمات به حساب شرکت پول پرداخت کنند ، داشتن یک شرکت ثبت شده همراه با یک حساب کاربری معتبر، اعتمادسازی بیشتری برای شما به ارمغان می آورد.

افتتاح حساب

یکی دیگر از مزایای مهم ثبت شرکت استفاده از نام آن برای افتتاح حساب شرکت می باشد. داشتن حساب شرکتی، اعتبار و اعتماد بیشتری از طرف مشتریان ، بانک ، تأمین کنندگان و سایر شرکای تجاری به شما می دهد.

استخدام

یک شرکت ثبت شده می تواند کارمندان تمام وقت را استخدام کرده و حقوق و مزایای دیگر را به آنها پرداخت کند. شما این فرصت را دارید که به به دنبال کارآموز بروید که از نظر پرداخت حقوق و مشوق ها هزینه زیادی برای شما نداشته باشد.

دریافت ویزا

یکی دیگر از مزایای بزرگ ثبت شرکت این است که شما می توانید به راحتی ویزا بگیرید و برای اهداف تجاری به هر کشوری سفر کنید. هر کشوری همیشه از سرمایه گذاران خارجی که علاقه مند به انجام تجارت در کشور خود هستند استقبال می کند زیرا چنین سرمایه گذاری های خوبی به اقتصاد آنها ارزش می بخشد.

اگر تجارت خود را ثبت نکرده اید ، اقدامات لازم را برای ثبت شرکت خود شروع کنید. ثبت شرکت چندان دشوار نیست.در این مورد می توانید از موسسات حقوقی درخواست کمک کنید.

 

نتیجه تفاوت ثبت برند و ثبت شرکت

  • برند از مالیات معاف است و مالک برند جهت ثبت برند مالیات مضاعفی پرداخت نخواهد کرد.
  • با ثبت برند مالکیت انحصاری بر یک نام به انحصار شخص در می آید و دیگر هیچ کس در کل ایران – و نه فقط در محدوده ی استان فعالیت کارفرما – حق استفاده از این نام را ندارد.
  • ثبت برند این حق را به مالک برند می دهد که هر کجا شاهد فعالیت شخص دیگری با نام تجاری اش بود جلو فعالیت وی را گرفته، تابلوی گالری یا تولیدی اش را پایین بیاورد و حتی پیج اینستاگرام  وی را ببندد.
  • هم چنین مالک برند از جهت این که با نام وی کسب درآمد شده می تواند از شخصی که با نام برند او فعالیت کرده مطالبه ی خسارت کند و حتی اگر کالای ارائه شده از طرف وی کیفیت مناسبی نداشته و اعتبار نام تجاری را مخدوش کرده باشد، از این جهت نیز طرح دعوا برای دریافت خسارت کند.
  • گواهینامه ی ثبت برند سندی قابل انتقال است و می توان آن را به قیمتی چه بسا بسیار بالاتر فروش رساند.
  • شرکت بر اساس درآمد خود مالیات پرداخت می کند و این وجه تمایز بین برند و شرکت است.
  • شرکت در اداره ی ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت می رسد که مقر آن در استان های مختلف وجود دارد
  • ولی اداره ی ثبت علایم تجاری تنها در تهران واقع است.
  • شرکت در واقع ایجاد،یک،شخصیت اعتباری جدید است که از تجمیع چند شخص حقیقی در کنار یکدیگر ایجاد می شود که خود دارای حقوق و تکالیف و دارایی مستقل از اعضا می شود ولی با،ثبت برند ماهیت حقوقی جدیدی ایجاد نمی گردد بلکه نامی منحصرا به نام و مالکیت شخصی – اعم از حقیقی یا حقوقی – در می آید
  • وحتی اگر در نام شرکت هم مایل به ایجاد انحصار باشیم باید آن را مستقلا در اداره ی ثبت علایم تجاری به عنوان برند به ثبت برسانیم

 

متقاضیان ثبت برند و یا ثبت شرکت میتوانند جهت اخذ مشاوره از کارشناسان متخصص ثبت علوی از طریق سایت alavisabt.com و یا تماس با شماره 02188828008 برای کسب و کار خود اقدام کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =