بایدها و نبایدهای ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی معمولا اشاره به ثبت شرکت صادرات و واردات دارد که فعالیت فرامرزی داشته و به صورت بین المللی، شناخته می شود.

ثبت شرکت بازرگانی به راه اندازی یک شرکت صادرات و واردات به صورت رسمی و قانونی اشاره دارد یعنی شرکتی که در اساسنامه آن، موضوع فعالیت شرکت، مبتنی است بر خرید و فروش در داخل و خارج از کشور، البته شرکت بازرگانی می تواند به تجارت در داخل معطوف باشد.

در واقع ثبت شرکت بازرگانی در طبقه بندی انواع ثبت شرکت لحاظ نمی شود زیرا بازرگانی بودن یک شرکت، نه تعیین کننده نوع آن بلکه مبین و معین نوع فعالیت و موضوعیت شرکت است به همین لحاظ ثبت شرکت در نوع شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود انجام می شود.

بنابراین وقتی قرار است به موضوع ثبت شرکت بازرگانی بپردازیم، در واقع باید در مورد ثبت شرکت سهامی خاص یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود، شرح داده شود.

ثبت شرکت بازرگانی چه از نوع سهامی خاص اشد و یا از نوع شرکت با مسئولیت محدود، نیز مانند هر نوع شرکتی، نیاز دارد مدارکی را تهیه و تکمیل کرده و تحت تقاضای ثبت همراه با نام قابل ثبت، در سامانه اداره ثبت شرکت ها به صورت آنلاین آپلود و ارسال نموده و در مراحل بعدی با تسلیم سایر مدارک تکمیلی به واحد مربوطه برای اخذ مجوزهای تاسیس و نشر آگهی تاسیس و شروع فعالیت رسمی و … کار ثبت شرکت را به سرانجام رساند.

شرایط ثبت شرکت بازرگانیشکل 1: ثبت شرکت بازرگانی

نامی که هنگام ثبت در سامانه قید می شود نام رسمی شرکت است اما الزاما ممکن است نام برند تجاری شرکت همان نام ثبت شده نباشد.

ثبت لوگو و علامت تجاری نیز در جای خود از مراحل آتی پس از ثبت شرکت به حساب می آید.

شاید بتوان گفت به علت نوع فعالیت شرکت های بازرگانی، به ویژه آن ها که فعالیت فرامرزی دارند، ثبت شرکت بازرگانی نسبت به سایر موضوعات شراکت تجاری، از تقدم و اهمیت بیشتری برخوردار است.

ثبت شرکت بازرگانی در موسسه حقوقی ثبت علوی

ثبت علوی، موسسه حقوقی است که به طور انحصاری و اختصاصی بخش ثبت شرکت ها را برای پیشبرد اهداف کارآفرینی و رونق اقتصادی همراه با ضمانت های قضایی و تاییدیه های قانونی و رسمی، همراه با مشاورین مجرب، جهت ارائه خدمات ثبتی از صفر تا صد، ایجاد و سامان دهی کرده است.

با مراجعه به واحد اینترنتی ثبت علوی می توانید هم میتوانید از مقالات حقوقی تخصصی در این حوزه و شرح مسائل مربوط به ثبت استفاده کنید و هم برای کسب پاسخ سوالات خود از طریق مشاوره رایگان، اقدام نمایید و یا با شماره 02188828008 تماس حاصل نمایید و در صورت تمایل تمام مراحل ثبت شرکت بازرگانی خود را به ما بسپارید.

 

مراحل اولیه برای ثبت شرکت بازرگانی

شرکت بازرگانی سهامی خاصشکل 2: شرکت بازرگانی سهامی خاص

اقدام برای ارائه درخواست تقاضا جهت ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص یا با مسئولیت محدود، به مدارکی به نیاز دارد که برای تکمیل آن ها باید مراحل زیر را پی گرفت:

 • ابتدا باید اعضا و شرکا را مشخص کرده و اطلاعات هویتی آن ها را تهیه نمایید.
 • در همین ابتدای کار، باید سهم هر یک از اعضا نیز مشخص گردد.
 • همچنین باید حق امضای شرکت برای امضای قراردادها و چک و … مشخص گردد.
 • تهیه تصویر از مدارک شناسایی اعضا از جمله شناسنامه و کارت ملی برای ثبت اطلاعات هویتی و آپلود تصاویر به منظور احراز هویت در سامانه ثبت شرکت ها
 • ثبت درخواست شرکت با تعیین موضوع که در اینجا، باید موضوع فعالیت را فعالیت بازرگانی، قید نمایید.
 • سپس با اخذ مجوز از واحد ثبتی مربوطه در اداره ثبت شرکت ها برای دریافت و نشر آگهی تاسیس در روزنامه های رسمی، اقدام نمایید.
 • در مرحله بعد باید برای دریافت کد اقتصادی خود به واحد ثبتی مراجعه کنید.
 • و در آخر، کارت بازرگانی شرکت خود را دریافت دارید. (جهت اخذ کارت بازرگانی میتوانید به این صفحه مراجعه کنید)

شرایط راه اندازی و ثبت شرکت بازرگانی شامل چه مواردی است؟

بسته به اینکه هنگام تأسیس شرکت بازرگانی کدام نوع شرکت را برمی گزینید، مطابق با اساسنامه شرکت، شرایط راه اندازی شرکت، برای شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود متفاوت خواهد بود.

راه اندازی و ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

اگر شما تصمیم دارید در آینده اقدام به اخذ وام یا شرکت در مناقصات کنید، این بدان معنا است که قصد دارید در یک بستر وسیع فعالیت تجاری خود را ادامه دهید، در این صورت بهتر است که ثبت شرکت خود را در قالب شرکت سهامی خاص انجام دهید.

شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

شکل 3: شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

شرایط اصلی برای راه اندازی شرکت بازرگانی سهامی خاص به این قرار است که حداقل تعداد افراد برای شراکت باید سه نفر باشد و دو نفر را نیز به عنوان بازرسین فعال، در گروه لحاظ کرد. این یعنی 5 نفر، و این دو بازرس نه تنها نباید از اعضای اصلی و شرکا باشند بلکه نباید هیچ نسبت فامیلی نیز با شرکا و اعضای اصلی داشته باشند.

شرط دیگر در راه اندازی شرکت بازرگانی سهامی خاص، میزان سرمایه اولیه است ه باید حداقل 100 هزار تومان در نظر گرفته شود. از این سرمایه اولیه، 35 درصد در بدو تاسیس در حسابی تحت عنوان “شرکت در شرف تاسیس” واریز می گردد که بعدا رسید این واریز باید در سایت ثبت شرکت ها همراه با سایر مدارک، آپلود گردد.

راه اندازی و ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

طبق آنچه در مورد شرکت سهامی خاص شرح داده شد می توان پیش بینی کرد که شرکت بازرگانی در قالب شرکت با مسئولیت محدود برای فعالیت در عرصه های کوچکتر، مناسب است.

شرایط اصلی برای راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود بر این ترتیب است که تعداد نفرات اولیه در شراکت باید حداقل دو نفر باشند و حداقل سرمایه اولیه نیز 100 هزار تومان است. باید توجه داشت که به جای واریز 35 درصد از سرمایه اولیه در حساب شرکت در شرف تاسیس، کافی است تعهد پرداخت برای کل سرمایه به مدیر عامل تبیین گردد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بازرگانی

پس از اتمام مراحلی که پیش تر ذکر گردید، مدارکی از قرار ذیل، باید تهیه و در سامانه آنلاین ثبت شرکت ها آپلود گردد:

 • تصویر مدارک هویتی اعضای شرکت ( از جمله بازرسین در مورد شرکت سهامی خاص )

شرکت واردات و صادراتشکل 4: ثبت شرکت واردات و صادرات

به یاد داشته باشید که از دو سال پیش تا کنون نیازی به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه جهت ثبت شرکت بازرگانی نیست.

 • مدارک شرکت از جمله دو نسخه از اساسنامه، اظهارنامه ثبت و صورتجلسه مجمع عمومی که توسط تمام اعضا امضا شده است.
 • اقرار نامه امضا شده مبتنی بر نداشتن فعالیت در مشاغل دولتی برای اعضای هیئت مدیره در زمان تاسیس شرکت بازرگانی ( البته لازم به ذکر است که سهامداران، از این قاعده مستثنی هستند ).

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =