دعاوی علامت تجاری

دعاوی علامت تجاری

علامت تجاری اولین راه برای معرفی محصولات یا خدمات به مشتری ها یا رقیب ها است. برای همین هر تولید کننده یا عرضه دهنده خدمات باید با یک نام تجاری خود با به بازار معرفی کند. همینطور علامت تجاری، علامتی هستش که طراحی می کنند برای نشان دادن تفاوت کالاهائی که توسط شخص یا شرکت خاصی تولید شده اند.

برای مثال دو شرکت هردو شیر تولید میکنند ولی برای تمایز کالای خود، از علامت تجاری خود استفاده میکنند. علامت تجاری آبروی حرفه ای یک تجارت است، علامت تجاری نشان دهنده ی میزان تلاش مالک علامت تجاری برای اعتبار پیدا کردن در بازار رقابت و محبوب شدن برای مشتریان است.

دعاوی علامت تجاری دقیقا به همین دلیل حساس است و دلیل وجود قوانین و دعاوی علامت تجاری میزان اهمیت غیر قابل وصف علامت تجاری را به وضوح نشان میدهد. در صورت تمایل میتوانید سایر مزایای ثبت علامت تجاری را در مقاله «ثبت علامت تجاری چه مزایای دارد؟» مطالعه فرمایید.

بعد از ثبت علامت تجاری، حق انحصاری استفاده از این علامت متعلق به مالک آن علامت می شود. در صورتی که این حق مورد تجاوز قرار گیرد، مالک آن علامت می تواند برای جلوگیری از این کار و دفاع از حق خود، به دادگاه مراجعه کند و بر طبق قانون، اقامه دعوی برای علامت تجاری خود بکند که به این کار طرح دعاوی علامت تجاری می گویند.

قوانین زیادی در مورد دعاوی علامت تجاری گذاشته شده است. همه قانون های دعاوی علامت تجاری به علت برقرار شدن قانون و زیر پا گذاشته نشدن حق صاحبین علامت های تجاری است.

 

انواع دعاوی علامت تجاری:

این دعاوی انواع مختلفی دارد که از میان آنها میتوان به توقیف علامت تجاری، ابطال علامت تجاری، جعل علامت تجاری و جرم استفاده از علامت تجاری اشاره کرد.

توقیف علامت تجاری:

یکی از دعاوی علامت تجاری همین مورد توقیف علامت تجاری می باشد که بسیار مهم و داری اهمیت است به دلیل این که علامت تجاری بسیار دارای ارزش است. در قوانین توقیف، منظور از ارزش، میزان ارزشمندی مالی و معاملاتی است.
به دلیل اینکه همان طور که می دانید، برند و علامت تجاری قابلیت خرید و فروش و نقل و انتقال را دارد. پس از لحاظ مادی دارای ارزش زیادی است.
توقیف در معنای لغوی، به معنی برای خود نگه داشتن و بازداشت کردن شیء که دارای معلومات قانونی نباشد و یا فردی که خلاف قانون عملی را انجام داده باشد. در این صورت توقیف از سوی قانون اعمال می شود که علائم تجاری هم شامل این قوانین می شوند.

جعل علامت تجاری:

جعل نیز یکی از دلایل دعاوی علامت یا نشان تجاری است. جعل در معنای لغوی به معنی سندی رسمی را کاملا خلاف واقعیت و حقیقت با هدف تقلب و استفاده ی غیر صحیح و ساختگی می باشد.

اقتدا نام تجاری، اقتدا و جعل علامت تجاری، لحاظ کردن کالایی به جای کالا دیگر، اسباب چینی برای آسیب زدن به شهرت و معروفیت  تجاری دیگران و دیگر موارد ،از جمله ی این کارها  قرار دارند.

در کشور، جعل سند های رسمی و چیز های مهم دیگری مانند علامت های تجاری جرم سنگینی به حساب می آید و دارای مجازات سنگینی است.این مجازات شامل موارد زیر است:

1) کسی که با ترویج موارد جعل یا آگهی بی اصل و یا خریدن اجناس پایین تر از نرخ معین نزد فروشندگان یا به واسطه مواضعه و اتفاق بین مالکین و فروشندگان، قیمت اجناس و امتعه یا بروات و سهام و مانند آن را، زیاده بر نرخ عادله، زیاد یا کم کند به حبس از سه ماه تا یک سال و همچنین  تا 74 ضربه شلاق، محکوم خواهد شد.

2) کسی که کالایی را به جای کالا دیگر جا بزند و یا کم بفروشد یا به طور کلی هر کس مشتری را از جهت مقدار یا کیفیت معامله، فریب دهد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه، محکوم می شود و این مجازات، درباره اشخاصی که شئ  که تازه ساخته شده ای را به جای شی قدیمی جا بزند و مشتری را فریب دهند نیز برقرار است.

3) کسی که علامت تجاری ثبت شده در ایران را با اطلاع به وجود داشتن آن علامت تجاری جعل کند یا با دانستن اینکه علامت تجاری ساختگی است از آن استفاده کند یا در سطح اوراق و اعلانات یا روی محصولات قرار دهد یا با داسنتن  جعل بودن آن، به آن را به فروش گذاشته یا به فروش برساند یا به الحاق کسر یا با  تغییر قسمتی از خصوصیات آن را، تقلید کند به طوری که موجب فریب مشتری شود، به مجازات شلاق تا 74 ضربه محکوم خواهد شد.

 

چه کسانی حق اعتراض یا طرح دعاوی علامت تجاری دارند؟

در دعاوی علامت تجاری اشخاصی می توانند اعتراض به ثبت علامت تجاری داشته باشند که  در دو حالت زیر قرار داشته باشند:

در حالت اول امکان دارد علامتی که شما به ثبت میرسانید تا حدودی به علامت تجاری معروفی یا پیش از شما ثبت شده است شباهتی داشته باشد که در این صورت دو اعتراض به علامت تجاری شما وارد است. درمورد اعتراض اول، به دلیل اینکه علامت تجاری معترض زمان و هزینه صرف بازار رقابت و بازار اقتصادی صرف نموده است تا بتواند شناخته شود مطرح گردد و علت اعتراض دوم هم این است که مشتریانی که مدت ها وقت برایشان صرف شده است تا برند را بشناسند دچار اشتباه می شوند.

در حالت دوم، علامت تجاری معترض می توانند و در حقیقت قانون این اجازه را به آنها داده است که اعتراض به ثبت برند مذکور داشته باشند، افرادی هستند که علامت تجاری مذکور دقیقا مشابه علامت تجاری خود می داند.

دادگاه علامت تجاری
نحوه رسیدگی به دعاوی علامت تجاری:

ممکن است علامت تجاری تا مرحله انتشار در روزنامه که مرحله اعلام به عموم است، شخص معترضی پیدا نکند.
این معترضان ممکن است با استناد به مواد قانونی، این ثبت علامت شما را مجاز ندانند و یا گاهی به دلیل اینکه علامت شما متعلق به آنهاست اما هنوز برای ثبت اقدام نکرده اند به ثبت علامت تجاری شما معترض شوند. که البته هر دوی اعتراضات گفته شده چنانچه از راه صحیح مطرح شوند می توانند نتیجه مطلوب را برای افراد معترض به ثمر بنشاند.

البته طبق قانون پس از انتشار آگهی علامت تجاری شما، اگر هر شخصی نسبت به ثبت علامت شما معترض باشد ، می تواند اعتراض خود را بیان نماید ولی قانون گذار دعاوی نشان تجاری، جهت اعتراض این افراد مهلتی ۳۰ روزه مشخص نموده است که شروع این مهلت از تاریخ انتشار آگهی شروع می شود.

معترض به آگهی ثبت علامت تجاری، جهت اعتراض چه مراتبی را بایستی طی نماید:

معترضان باید در اعتراض نامه خود خواسته دعوا را اعلام بکند. خواسته دعوا می تواند عدم رعایت هر یک از مواردی که در اشاره کردیم باشد.
اعتراض نامه در دو نسخه تنظیم میشود. در این اعتراض نامه، معترض باید دلایل و مدارک استنادی خودش را به همراه رسید پرداخت هزینه رسیدگی به اعتراض را به مرجع ثبت (اداره مالکیت صنعتی) ارائه دهد.

مرجع ثبت مدارک ارائه شده را  بررسی می کند و اگر مدارک تکمیل باشد، رسیدگی می کند که در این مرحله ممکن است اعتراض را وارد نداند و یا اینکه اعتراض را وارد تشخیص دهد.

متقاضی ثبت ،پس از ابلاغ اداره مالکیت صنعتی چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

متقاضی می تواند به ابلاغ داده شده پاسخی ندهد که این امر نشان دهنده تمکین و اطاعت از قانون است. در این صورت مشخص است که این امر و ثبت علامت برای متقاضی اهمیت نداشته است که اعتراض نکرده است.

از طرفی متقاضی ممکن است به ابلاغ مزبور پاسخ دهد و اعتراض خود را عنوان نماید که در این صورت به منزله عدم تمکین است. در این صورت معترض می تواند در مهلتی ۶۰ روزه ای که از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه به وی به دادگاه عمومی تهران مراجعه کند و طرح دعوا کند و در ادامه دادگاه در این باره اظهار نظر می کند.

برای شروع ثبت طرح دعاوی علامت تجاری باید چه کاری کنیم ؟

شرکت ثبت علوی همواره حامی منافع مشتریان خود بوده و در خصوص ثبت برند (ثبت علامت تجاری) و اقامه دعاوی نشان تجاری میتواند همراه شما باشد. شما میتوانید به منظور دریافت مشاوره رایگان با شماره 02188828008 تماس بگیرید و از خدمات شرکت ثبت علوی بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 20 =