روند ثبت اختراع در ایران به چه صورت است؟

کسی که به دنبال ثبت اختراع یک دستگاه است، مطمئنا زحمت بسیار زیادی برای آن محصول کشیده است. از این جهت، برای جلوگیری از سرقت اختراع، باید آن اختراع را ثبت کرد. یکی از موضوعات مهم پس از ثبت کردن اختراع، جذب سرمایه و دریافت حمایت از سوی دولت است.

در این مقاله قرار است تا به موضوع جذب سرمایه گذار برای ثبت کردن اختراع در ایران بپردازیم و اینکه چگونه می‌توان برای یک اختراع، سرمایه گذار جذب کرد و پس از آن، محصول را به بازار عرضه کرد.

معمولا اختراع‌هایی که صورت می‌گیرد، در رابطه با حل مشکلاتی است که در جامعه امروزی به وجود آمده است. ممکن است در صنعت کشاورزی، مشکلاتی وجود داشته باشد و حالا شخص و یا یک تیم، با اختراع یک وسیله / یک ابزار، قادر هستند تا آن مشکل را حل کنند.

اهمیت ثبت اختراع در ایران

اهمیت ثبت اختراع

برای اینکه بتوانند حمایت مالی خوبی را دریافت کنند، نیاز است تا در وهله اول، اقدام به ثبت کردن اختراع و دریافت شناسنامه ملی اختراع کنند و بر روی آن وسیله، مالکیت کامل داشته باشند.

ثبت کردن اختراع صرفا برای موضوعات کشاورزی و یا به اصطلاح خارج از تکنولوژی نیست، ممکن است مشکلاتی در سطح صنعت نیز به وجود آمده باشد و حالا تیم اختراع کننده می‌تواند با ایجاد یک اتوماسیون پیشرفته، مشکلاتی که در سطح صنعت به وجود آمده است را حل کند.

مشکلاتی که باید در حوزه فناوری حل شود!

در حال حاضر، ما مشکلات بسیار زیادی در حوزه فناوری داریم و کسی تا به امروز اختراع خاصی انجام نداده است. حالا شما به عنوان یک مخترع حرفه ای، قادر خواهید بود تا دستگاه جدیدی را اختراع کند که یک مشکل را حل کند و یا اینکه یک تکنولوژی جدیدی به بازار عرضه شود. برای اینکه بتوانید تولید انبوه داشته باشید، نیاز است تا ثبت اختراع را انجام دهید.

چرا برای تولید انبوه یک دستگاه خاص نیازمند ثبت اختراع است؟

ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که برای تولید انبوه یک محصول، حتما نیاز است تا اختراع ثبت شود.

متاسفانه در کشور ایران، سرمایه گذارانی که سرمایه خود را وقف جوانان کنند، بسیار کم است. از این جهت، بسیاری از مخترع‌های ایرانی، دارای سرمایه بسیار کمی هستند و توانایی مالی زیادی ندارند.

حالا اگر شما توانایی تولید انبوه یک دستگاه را داشته باشید، بدون ثبت کردن اختراع و همچنین دریافت شناسنامه ملی اختراع قادر نخواهید بود تا دستگاه را به بازار عرضه کنید و اگر این کار را انجام دادید، این کار شما غیرقانونی محسوب می‌شود.

برای اینکه بتوانید پشتیبان مالی از سوی دولت و سرمایه گذاران دریافت کنید و همچنین به صورت انبوه دستگاه خود را به بازار عرضه کنید، نیاز است تا اختراع شما ثبت شود.

مراجعه به اداره ثبت اختراع جهت قانونی کردن دستگاه و عرضه آن به بازار

برای اینکه دستگاه شما در جامعه کارکرد مفید داشته باشد، در وهله اول باید به اداره یا سایت ثبت اختراع مراجعه کنید و فرم‌های لازم را جهت پروسه ثبت دستگاه / محصول / اختراع را پر کنید.

هزینه ثبت اختراع، بسته به محصول / دستگاه شما دارد. به این صورت که برای نظارت بر روی اختراع شما، به چه میزان داور نیاز است تا تصمیم گیری کنند که واقعا این اختراع متعلق به شما است یا خیر.

اگر قرار باشد تا از یک دستگاه بزرگ و سنگین رونمایی کنید، مطمئنا با یک یا دو داور قادر نخواهید بود تا اختراع خود را به ثبت برسانید.

در واقع اداره و یا سایت ثبت اختراع به شما چندین داور معرفی کند و پس از تایید گرفتن از داور های آن دوره، قادر خواهید بود تا اختراع خود را ثبت کنید.

چه اختراعی قابل ثبت است؟

همانطور که ذکر شد، اگر قصد دارید تا یک دستگاه را به عنوان اختراع ثبت کنید، نیاز است تا در آن دستگاه ابتکار جدیدی به کار برده شده باشد و همچنین کاربرد مفیدی برای جامعه داشته باشد.

 

چه اختراعی قابل ثبت است ؟

اگر اخبار صدا و سیما را دنبال کنید، برخی اوقات مشاهده می‌کنید که جوانان ایرانی توانستند تا ثبت اختراع در سطح بین الملل داشته باشند و برای کشور ایران افتخار آفرین باشند. اگر شما یک اختراع داشته باشید که در سطح جهانی کاربرد دارد، باید به ثبت اختراع بین المللی مراجعه کنید.

به طور کلی چه اختراعی قابل ثبت است؟ همانطور که در بخش قبلی ذکر شد، اختراع شما باید در صنایع مختلفی مانند فناوری، تکنولوژی، ماشین آلات، صنعت و… کاربرد مفید و واضح داشته باشد.

به فرض مثال، اختراع شما باید توانایی این را داشته باشد تا سرعت ماشین را در پیچ و خم جاده‌های کوهستانی کنترل کند.

یک مثال دیگر: اختراع شما باید قادر باشد تا با استفاده از تور ماهیگیری، ماهی‌های بسیار بیشتری نسبت به روند معمولی، در تور بیایند.

هزینه تولید اختراع را از کجا می‌توان به دست آورد؟

سرمایه گذاران کمی در ایران هستند که قصد دارند تا بر روی اختراع جوانان با نقدینگی بالا سرمایه گذاری کنند.

اما برخلاف این موضوع، کسب و کارهای بسیار زیادی هستند که با استفاده از آنها، می‌توان نقدینگی لازم را برای اختراع یک الی ده دستگاه که قصد اختراع آن را دارید، به دست آورد.

اگر قصد دارید تا اختراعات جدی داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌شود این بخش را به هیچ وجه از دست ندهید!

ممکن است شما قصد داشته باشید تا با ثبت اختراعات بین المللی، پول زیادی را کسب کنید. برای این کار باید تمام توان خود را به کار بگیرید تا یک اختراع قوی داشته باشید.

اگر واقعا اختراع شما به قدری اهمیت دارد که جامعه باید از آن استفاده کند، مطمئن باشید سرمایه گذار مناسب خود را پیدا خواهید کرد.

جذب سرمایه گذار خصوصی برای اختراعات جدی

همانطور که در ابتدای این بخش ذکر شد، با وجود کسب و کارهای بسیار زیادی که در جامعه وجود دارند، می‌توانید هزینه اولیه ساخت دستگاه را به دست آورید و پس از آن، اقدام به ساخت یک دستگاه کنید.

پس از اینکه دستگاه مورد نظر را ساختید، وقت آن است تا به کسب و کارهای مختلف، این دستگاه را نشان داده و مجددا از آنها بابت ایجاد یک امکانات جدید، سرمایه دریافت کنید.

پس از آن، شما قادر خواهید بود تا به دفتر سرمایه گذارانی که در سطح کلان شهرهای مثل تهران مستقر هستند مراجعه کنید و اقدام به نمایش اختراع خود کنید.

اگر واقعا اختراع شما آن چیزی باشد که آنها دلشان می‌خواهد ببیند، مطمئن باشید که بزودی سرمایه بسیار بزرگی را به دست خواهید آورد و می‌توانید تولید انبوه داشته باشید.

بسیار دیده شده است که به هنگام مراجعه به اداره ثبت، سرمایه گذاران و دلالانی نزدیک به آن محل هستند و از شما می‌خواهند تا اختراع خود را به آنها بگویید و این نیز یک روشی برای جذب سرمایه گذار است.

البته لازم به ذکر است که در این میان، بابت معتبر بودن سرمایه گذار تحقیقات لازم را انجام دهید، زیرا برخی از افراد اقدام به سرقت اختراع افراد می‌کنند و به نام خودشان و یا تیم ثبت می‌کنند.

آیا دولت پشتیبان مخترعان است؟ (جذب سرمایه برای اختراع از سوی دولت)

یک سوال اساسی که وجود دارد، آیا دولت واقعا پشتیبان مخترعان و دارندگان IMS است؟ بله.

اگر یک ایده بسیار عالی در زمینه فناوری دارید، به شما پیشنهاد می‌شود تا در ابتدا آن ایده را اختراع کنید و پس از ساخت محصول، آن را به ثبت برسانید و به سمت مراکز دولتی بروید.

مراکز دولتی مانند دانشگاه، اداره آموزش و پرورش، اداره مالیات، بیمه و… هر چیزی که اختراع شما به آن اداره ربط دارد.

به عنوان یک پروژه، شما یک اتوماسیون را اختراع کردید که باعث می‌شود تا واکنش کارمندان نسبت به روز کاری را تشخیص دهد.

به فرض مثال، اگر کاربر در طول روز عصبانی بود، سیستم آن را ثبت کند و به مدیر اطلاع دهد و یا اینکه اگر یک روز کاری بسیار خوبی در پیش داشتند، آن را ثبت کند.

حال ممکن است یک اداره دوست داشته باشد تا از این اتوماسیون استفاده کند و واکنش کارمندان خود را در طول هفته / ماه را بداند.

با پیگیری‌های اداری، قادر خواهید بود تا اتوماسیون خود را در دستگاه‌های دولتی نصب کنید.

لازم به ذکر است که با وجود ثبت اختراع و همچنین داشتن لایسنس IMS، کسی قادر به دزدی اختراع شما نیست.

کدام یک از مراکز دولتی پشتیبان واقعی مخترعان هستند؟

پارک علم و فناوری پشتیبان واقعی مخترعان است. شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز تحقیق فناوری، در هر زمینه ای که یک محصول / دستگاه را اختراع کردید، به آنها نشان دهید و اقدام به دریافت سرمایه کنید.

در واقع پارک علم و فناوری به شما کمک می‌کند تا اختراع شما در سطح ملی و بین المللی دیده شود و ثبت اختراع بین المللی انجام دهید.

در بسیاری از اوقات، وام‌های بسیار مناسبی از سوی پارک علم و فناوری به اعضای این موسسه داده می‌شود که می‌توان با استفاده از این وام، اقدام به تولید انبوه محصولات / دستگاه کرد.

نتیجه

در وهله اول، از اهمیت ثبت اختراع در ایران گفتیم. اگر شما اختراع خود را در ایران به ثبت نرسانید، ممکن است شخص دیگری آن را ثبت کند.

پس از آن، ذکر کردیم که چه اختراعی قابل ثبت است. متاسفانه بسیاری از موارد قابل ثبت نیست و شما باید به دنبال اختراع یک دستگاه / فناوری خاص باشید.

در وهله آخر نیز برای شما نحوه جذب سرمایه گذار دولتی و خصوصی شرح داده شد.

ثبت علوی، یک شرکت فعال و معتبر در زمینه ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت اختراع و… قادر است تا برای شما در کمترین زمان ممکن کار ثبت را انجام دهد و همچنین مشاوره‌های لازم را برای این کار به شما ارائه دهد.

شما میتونید در تمامی روزهای هفته با شماره 02188828008 تماس گرفته و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 5 =