روند ثبت اختراع در ایران به چه صورت است؟

کسی که به دنبال ثبت اختراع یک دستگاه است، مطمئنا زحمت بسیار زیادی برای آن محصول کشیده است. از این جهت، برای جلوگیری از سرقت اختراع، باید آن را ثبت کرد. یکی از موضوعات مهم پس از این کار، جذب سرمایه و دریافت حمایت از سوی دولت است.

در این مقاله قرار است تا به موضوع جذب سرمایه‌گذار برای ثبت اختراع در ایران بپردازیم و اینکه چگونه می‌توان پس از آن، محصول را به بازار عرضه کرد. معمولا اختراع‌ها، در رابطه با حل مشکلاتی انجام می‌شوند که در جامعه امروزی به وجود آمده است. ممکن است در صنعت کشاورزی، مشکلاتی وجود داشته باشد و حالا یک شخص و یا یک تیم، با اختراع یک وسیله  و یا یک ابزار، قادر هستند تا آن مشکل را حل کنند.

اهمیت ثبت اختراع در ایران

اهمیت ثبت اختراع

برای اینکه بتوانید حمایت مالی خوبی را دریافت کنید، نیاز است تا در وهله اول، اقدام به ثبت و دریافت شناسنامه ملی اختراع کنید و بر روی آن وسیله، مالکیت کامل داشته باشید. ثبت اختراع صرفا برای موضوعات کشاورزی نیست. ممکن است مشکلاتی در سطح صنعت نیز به وجود داشته باشد و حالا تیم مخترع می‌تواند با ایجاد یک اتوماسیون پیشرفته، مشکلاتی که در سطح صنعت به وجود آمده را حل کند.

در حال حاضر، ما مشکلات بسیار زیادی در حوزه فناوری داریم. حالا شما به عنوان یک مخترع حرفه‌ای، قادر خواهید بود تا دستگاه جدیدی را اختراع و یک مشکل را حل و یا اینکه یک تکنولوژی جدید را به بازار عرضه کنید. برای اینکه بتوانید تولید انبوه داشته باشید، نیاز است تا اختراع خود را ثبت کنید.

چرا تولید انبوه یک دستگاه خاص، نیازمند ثبت اختراع است؟

متاسفانه در کشور ایران، سرمایه گذارانی که سرمایه خود را وقف جوانان کنند، بسیار کم هستند. از این جهت، بسیاری از مخترعان ایرانی، دارای سرمایه کمی هستند و توانایی مالی زیادی ندارند. حالا اگر شما توانایی تولید انبوه یک دستگاه را داشته باشید، بدون ثبت اختراع و همچنین دریافت شناسنامه ملی اختراع، قادر نخواهید بود تا دستگاه را به بازار عرضه کنید و اگر این کار را انجام دادید، این کار شما غیرقانونی محسوب می‌شود.

برای اینکه بتوانید پشتیبان مالی از سوی دولت و سرمایه گذاران دریافت کنید و همچنین به صورت انبوه دستگاه خود را به بازار عرضه کنید، نیاز است تا اختراع شما ثبت شود.

مراجعه به اداره ثبت اختراع جهت قانونی کردن دستگاه و عرضه آن به بازار

برای اینکه دستگاه شما در جامعه کارکرد مفید داشته باشد، در وهله اول باید به اداره یا سایت ثبت اختراع مراجعه کنید و فرم‌های لازم را جهت پروسه ثبت دستگاه، محصول و یا اختراع، پر کنید.

هزینه ثبت اختراع، بسته به محصول یا دستگاه شما دارد. به این صورت که برای نظارت بر روی اختراع، به چند داور نیاز است تا تصمیم‌گیری کنند که واقعا این اختراع متعلق به شماست. اگر قرار باشد تا از یک دستگاه بزرگ و سنگین رونمایی کنید، مطمئنا با یک یا دو داور قادر نخواهید بود تا اختراع خود را به ثبت برسانید. در واقع اداره و یا سایت ثبت اختراع، به شما چندین داور معرفی کند و پس از تاییدیه داورهای آن دوره، قادر خواهید بود تا اختراع خود را ثبت کنید.

چه اختراعی قابل ثبت است؟

همانطور که ذکر شد، اگر قصد دارید تا یک دستگاه را به عنوان اختراع ثبت کنید، نیاز است تا در آن دستگاه، ابتکار جدیدی به کار رفته باشد و همچنین کاربرد مفیدی برای جامعه داشته باشد.

چه اختراعی قابل ثبت است ؟

اگر اخبار صدا و سیما را دنبال کنید، برخی اوقات مشاهده می‌کنید که جوانان ایرانی توانستند تا ثبت اختراع در سطح بین الملل داشته باشند و برای کشور ایران افتخار آفرین باشند. اگر شما یک اختراع داشته باشید که در سطح جهانی کاربرد دارد، باید به ثبت اختراع بین المللی مراجعه کنید.

به طور کلی چه اختراعی قابل ثبت است؟ همانطور که در بخش قبلی ذکر شد، اختراع شما باید در صنایع مختلفی مانند فناوری، تکنولوژی، ماشین آلات، صنعت و موارد دیگر کاربرد مفید و واضح داشته باشد. به طور مثال، اختراع شما باید توانایی این را داشته باشد تا سرعت ماشین را در پیچ و خم جاده‌های کوهستانی کنترل کند.

هزینه تولید اختراع را از کجا می‌توانید تامین کنید؟

سرمایه گذاران کمی در ایران هستند که قصد دارند تا بر روی اختراع جوانان با نقدینگی بالا سرمایه گذاری کنند. در مقابل، کسب و کارهای بسیار زیادی هستند که با استفاده از آنها، می‌توانید نقدینگی لازم را برای یک الی ده دستگاه، به دست آورید. اگر قصد دارید تا اختراعات جدی داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌شود این بخش را به هیچ وجه از دست ندهید!

ممکن است شما قصد داشته باشید تا با ثبت اختراعات بین المللی، پول زیادی را کسب کنید. برای این کار باید تمام توان خود را به کار بگیرید تا یک اختراع قوی داشته باشید. اگر واقعا اختراع شما به قدری اهمیت دارد که جامعه باید از آن استفاده کند، مطمئن باشید سرمایه گذار مناسب خود را پیدا خواهید کرد.

جذب سرمایه گذار خصوصی برای اختراعات جدی

با وجود کسب و کارهای بسیار زیادی که در جامعه وجود دارند، می‌توانید هزینه اولیه ساخت دستگاه را به دست آورید. پس از آن، اقدام به ساخت یک دستگاه کنید.

بعد از اینکه دستگاه مورد نظر را ساختید، وقت آن است تا به کسب و کارهای مختلف، این دستگاه را نشان دهید. بنابراین می‌توانید مجدد از آنها بابت ایجاد یک امکانات جدید، سرمایه دریافت کنید. پس از آن، شما می‌توانید تا به دفتر سرمایه گذارانی در سطح کلان شهرهایی مثل تهران، مراجعه و اقدام به نمایش اختراع خود کنید.

اگر واقعا اختراع شما آن چیزی باشد که آنها می‌خواهند، مطمئن باشید که بزودی سرمایه بسیار بزرگی را به دست خواهید آورد. پس از آن می‌توانید تولید انبوه داشته باشید. در مواردی، به هنگام مراجعه به اداره ثبت، سرمایه گذاران و دلالانی نزدیک به آن محل هستند و از شما می‌خواهند تا عملکرد دستگاه خود را به آنها بگویید. این نیز یک روشی برای جذب سرمایه‌گذار است.

البته لازم به ذکر است که در این میان، راجع به اعتبار سرمایه گذار تحقیقات لازم را انجام دهید، زیرا برخی اقدام به سرقت اختراع افراد می‌کنند و به نام خودشان و یا تیم ثبت می‌کنند.

آیا دولت پشتیبان مخترعان است؟ (جذب سرمایه برای اختراع از سوی دولت)

یک سوال اساسی که وجود دارد، آیا دولت واقعا پشتیبان مخترعان و دارندگان IMS است؟ بله.

اگر یک ایده بسیار عالی در زمینه فناوری دارید، به شما پیشنهاد می‌شود تا در ابتدا آن ایده را بسازید و پس از ساخت محصول، آن را به ثبت برسانید. پس از آن که اختراع خود را ثبت کردید، به سمت مراکز دولتی بروید. منظور از مراکز دولتی، دانشگاه، اداره آموزش و پرورش، اداره مالیات، بیمه و غیره هر چیزی که اختراع شما به آن اداره ربط دارد، است.

به عنوان یک پروژه، شما یک اتوماسیون را اختراع کردید که باعث می‌شود تا واکنش کارمندان نسبت به روز کاری را تشخیص دهد. به فرض مثال، اگر کاربر در طول روز عصبانی بود، سیستم آن را ثبت کند و به مدیر اطلاع دهد. یا اینکه اگر یک روز کاری بسیار خوبی در پیش داشتند، آن را ثبت کند. حال ممکن است یک اداره دوست داشته باشد تا از این اتوماسیون استفاده کند و واکنش کارمندان خود را در طول هفته یا ماه را بداند.

با پیگیری‌های اداری، قادر خواهید بود تا اتوماسیون خود را در دستگاه‌های دولتی نصب کنید. لازم به ذکر است که با وجود ثبت اختراع و همچنین داشتن لایسنس IMS، کسی قادر به دزدی اختراع شما نیست.

کدام یک از مراکز دولتی پشتیبان واقعی مخترعان هستند؟

پارک‌های علم و فناوری، پشتیبان واقعی مخترعان است. شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز تحقیق فناوری، در هر زمینه‌ای که یک محصول و یا دستگاه را اختراع کردید، به آنها نشان دهید و اقدام به دریافت سرمایه کنید.

در واقع پارک علم و فناوری به شما کمک می‌کند تا اختراع شما در سطح ملی و بین المللی دیده شود و ثبت اختراع بین المللی انجام دهید. در بسیاری از اوقات، وام‌های بسیار مناسبی از سوی پارک علم و فناوری به اعضای این موسسه داده می‌شود. اعضا می‌توانند با استفاده از این وام، اقدام به تولید انبوه محصولات کرد.

نتیجه

در وهله اول، از اهمیت ثبت اختراع در ایران گفتیم. اگر شما اختراع خود را در ایران به ثبت نرسانید، ممکن است شخص دیگری آن را ثبت کند. پس از آن، ذکر کردیم که چه اختراعی قابل ثبت است. متاسفانه بسیاری از موارد قابل ثبت نیست و شما باید به دنبال اختراع یک دستگاه یا فناوری خاص باشید. در قسمت آخر نیز برای شما نحوه جذب سرمایه گذار دولتی و خصوصی را شرح دادیم.

ثبت علوی، یک شرکت فعال و معتبر در زمینه ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت اختراع و… قادر است تا برای شما در کمترین زمان ممکن کار ثبت را انجام دهد. این شرکت همچنین مشاوره‌های لازم را برای این کار به شما ارائه می‌دهد.

شما میتونید در تمامی روزهای هفته با شماره 02188828008 تماس گرفته و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =